HABERLER & KÖŞE YAZILARI

ERTEN: GÜÇLÜ TOPLUMLAR, GÜÇLÜ KADINLARDAN OLUŞUR.

Polatlı Belediye meclis toplantısında gündem dışı söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Fatma Erten 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili bir konuşma gerçekleştirdi. Erten, “Güçlü toplumların ancak güçlü kadınlardan oluşacağı bilinciyle, kadınlarımızı güçlendirerek, toplumsal hayata ve ekonomiye kazandırmak için elimizden geleni yapmalıyız.” dedi.

EMEK, KELİME VE İÇERİK OLARAK EN İYİ KADINA YAKIŞIR

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Fatma Erten 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili bir konuşmasında şunları söyledi, “1857’de ABD’nin New York kentinde daha iyi çalışma koşulları için grev yaparken çıkan yangında ölen, 129 kadın tekstil işçisi anısına Birleşmiş Milletler tarafından “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlenmiştir. Emek, kelime ve içerik olarak en iyi kadına yakışır. Hayatın her alanında emek veren kadınlar için, daha eşitlikçi, daha huzurlu bir dünya mümkündür. Bu da ancak kadın ve erkeğin birbirinin rakibi değil, refiki olarak gören bir anlayışla olur. Kadınların haklarına, yaşamlarına ve emeklerine saygı duymaları, kadınlara karşı önyargıyı bırakıp, her konuda destek sağlamaları çok önemlidir. Kadın, iş hayatında, ev hayatında ya da siyasette bulunması gereken bir mihenk taşıdır. Bu konuda Mustafa Kemal Atatürk; “Kadınlarımız için, asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan, biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır” demiştir ve pek çok ülkeden önce kadınlara, Seçme ve Seçilme Hakkı vermiştir.”

AK PARTİ KADIN HAKLARINI İLERİYE TAŞIYOR

Erten, “Eksik kalan bazı alanlarda daha eşitlikçi bir yaşam sunmak isteyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan “Kadınsız bir siyaset kadınsız bir demokrasi sadece kadınlar için değil bütün bir toplum için eksikliktir” diyerek bu konuda pek çok çalışma yapmıştır. Aile koruma kanunu, iş kanunu ve anayasa değişikliği ile kadınlara pozitif ayrımcılık tanımıştır. Kadınlar için iş ve siyasette eşitlikçi bir politika yürüterek, kadınlara her alanda yer açıp yüceltmiştir. Bu kapsamda AK Parti iktidarında kadın haklarını ileriye taşıma ve kadın haklarını garanti altına alma konusunda Uluslararası Normlar çerçevesinde, çeşitli sözleşmeler yapılmıştır. Kamuda başörtüsü serbestliği de bu reformlardan bir tanesidir.” dedi.

KADINLARIMIZIN TOPLUMDAKİ YERİ ÖNEMLİ

Erten, “Aile kurumunun ve tüm hayatın temel taşı, kültürümüzün temsilcisi, koruyucusu olan kadınlarımızın her alanda etkin şekilde katılımlarına imkân sağlayacak şartları hazırlamak hepimizin sorumluluğudur. Güçlü toplumların ancak güçlü kadınlardan oluşacağı bilinciyle, kadınlarımızı güçlendirerek, toplumsal hayata ve ekonomiye kazandırmak için elimizden geleni yapmalıyız. Çünkü güçlü toplumlar, güçlü kadınlardan oluşur. Bu duygu ve düşüncelerle tarihimizde kahramanlıklarıyla adından söz ettiren, başta Peygamberimizin eşi Hz.Hatice’den, Haymeana’ya , Nene Hatun’dan, Şerife Bacı’ya kadar tüm Kahraman kadınlarımızı anıyor, şehit ve gazi annelerinin, eşlerinin, ülkemizin tüm kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü en içten dileklerimle kutluyor, sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.

[Kaynak : Polatlı Postası]