HABERLER & KÖŞE YAZILARI

İSTİKLAL MARŞI, AZİZ MİLLETİMİZİN HİSSİYATINA TERCÜMAN OLMUŞTUR

Ak Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir 100.’ncü yıl dönümünde İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Ak Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir İstiklal Marşının Kabulünün 100.’ncü yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Demir mesajında şunları söyledi: “ İstiklal ve istikbal mücadelemizin en çetin geçtiği dönemlerde yüreği vatan-millet sevgisiyle ve bağımsızlık aşkıyla yanan Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı, aziz milletimizin hissiyatına tercüman olmuştur. Aziz milletimizin milli ve manevi değerlerini, acılarını ve duygularını yüreğinde hisseden Mehmet Akif, bilgisini, heyecanını, umudunu milletiyle paylaşmış; diriliş harekâtının başlamasına, milli mücadele ruhunun alevlenmesine de öncülük etmiştir.

“İSTİKLAL MARŞI BU TARİHİ ŞAHLANIŞIN, ONUR VE GURUR MÜCADELESİNİN PARLAK BİR ANITIDIR”

Gelecek için milletimizin varlık teminatı olan ve milli birlik ve beraberliğimizi sağlayan ortak değerlerden biri de istiklal Marşıdır. Milli mücadelenin eşsiz destanı olan İstiklal Marşı, muhtevasında taşıdığı değerlerle milletimizin bu mücadeleyi nasıl kazandığının da belgesidir. Milletimizin tarihi ve tarifidir. Sadece bu marşa bakıp tarih içinde nereden nereye geldiğimizi, neler için mücadele ettiğimizi, varlık sebeplerimizi anlamamız mümkündür. İçinde yaşadığı toplumun değerlerini çok iyi bilen Ersoy, İstiklal Marşıyla milletimizin duygu ve düşüncelerine en iyi şekilde tercüman olmuştur. Mehmet Akif Ersoy, halkımızın gönül ve ruh dünyasını, öylesine çarpıcı, öylesine güzel ifade etmiştir ki, İstiklal Marşı onun kaleminden çıkıp milletimize mal olmuştur. O güç dönemlerde toplumun bir ferdi olarak sıkıntıları derinden yaşayan Mehmet Akif, inancını hiçbir zaman kaybetmemiş, Anadolu’yu dolaşarak halkımıza güç ve moral aşılamış, milli mücadeleye değerli katkılarda bulunmuştur. İstiklal Marşı bu tarihi şahlanışın, onur ve gurur mücadelesinin parlak bir anıtıdır.  Bu duygularla İstiklal Marşımızın TBMM’de kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u 100. anma gününde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizi, rahmet ve minnetle anıyor, tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum” dedi.

KAYNAK: POLATLI POSTASI