HABERLER & KÖŞE YAZILARI

28 ŞUBATTAN KALANLAR

Öğrenim hakkı elinden alınan öğrenciler, baş örtülerini çıkarmaları için yapılan baskılar, saçı açık fotoğraf verilmesi için yazılan keyfe keder kurallar kısacası 28 Şubat post modern darbesi olarak bilinen süreçte, binlerce baş örtülü öğrencinin psikolojik zulüm gördüğü hücreler ve ikna odaları kuruldu.

Hayalindeki üniversiteyi kazanan yada öğrenim hayatı devam eden ülkemizin aydın öğrencileri ötekileştirilerek ikna odalarında‘’başını açkaydını yapalım, burs verelim’’ şeklinde baskılara maruz bırakılıp, tahaahhütname imzalatılarak kayıtlar yapıldı. İkna odalarında direnen öğrencilere ise tehditler yağdırılarak ‘’seni bu ülkede barındırmayacağız, hayatı dar edeceğiz, bundan sonrası senin için karanlık’’ söylemleriyle korku yaratıp öğrenim hakları elinden alındı. Baş örtülü diye mezuniyetine günler kala okuldan atılanlar,katsayı mağdurları, evladının askeri törenine katılamayan anneler, devlet kurumlarında çalışamayan binlerce kadınlarımıza istifa etmeleri için yapılan zulümlerkısacası bütün toplumu hedef alan 28 Şubat demokrasi tarihimiz için utanç dolu kara bir lekedir.

28 Şubatı yaşamadım ama 28 Şubatın farkındayım. 28 Şubat bir darbedir. Darbe bir insanlık suçudur. “Bin yıl sürecek” denilen 28Şubat bin yıl sürmedi! Milletin değerlerine tahammül edemeyen alçak zihniyetin; ülkemize yaşattıklarını, müslüman ve baş örtülü olmanın suç sayıldığı 28Şubat süreci, halkın inancına, iradesine ve demokrasiye engel olmaya çalışanların yaptığı baskı ve zulümleri bin yıl geçse de unutmayacağız! Bugün sahip olduğumuz özgürlüklerin kıymetini daha fazla bilip, bu değerlere sımsıkı tutunalım diye de unutturmayacağız!

Sonuç olarak demokratik hak ve özgürlüklerimize sımsıkı sarılıp asla bırakmayacak şekilde mücadele ruhumuzu güçlü ve diri tutmamız gereği açıktır.

 

    Saygılarımla.Seda AŞIBOL