HABERLER & KÖŞE YAZILARI

POLATLIMIZ ÇOK GÜZEL OLACAK

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, iktidar oldukları süre boyunca Polatlı’ya yapılan hizmetleri değerlendirdi. Polatlı’ya birçok hizmet yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini aktaran Demir, Polatlı’nın çok güzel olacağını söyledi. Gelecekteki yatırımlardan da bahseden Aysel Demir, pandemi sürecinin sona ermesi için kurallara uymanın ve aşı olmanın öneminden bahsederek herkesi aşı olmaya davet etti.

TÜM PARTİLERİN ÜNİVERSİTEYE DESTEK VERECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

Polatlı Tarım Üniversitesi konusunda son düzlüğe girildiğini aktaran Demir; “Polatlı her türlü hizmeti hak eden ve yapılmasını gerekli gördüğümüz bir ilçe. Yıllardır Polatlı’da bir üniversite olması konusunda çalışmalarımız oldu. Bu konuda Binali Yıldırım Başbakan iken ziraat, veteriner fakültesinin iyi olacağını bu konuda çalışma yapılması yönünde umut verici sözler söylemişti. Bütün Polatlı halkının, sadece AK Parti’nin değil tüm siyasi partilerin isteyeceği ve bu konuda basın ve sivil toplum kuruluşlarının da uğraştığı bir durum. Bölge vekilimiz Fatih Şahin’in desteğiyle, fikir babası Yusuf Tekin hocamızın öncülüğünde Tarım Üniversitesi kurularak, tarım denilince akla Polatlı gelsin diye çalışılıyor. Bu anlamda çalışmalar yapıldı. İktidar partisi olmamız nedeniyle bu görüşmeleri biz ayarlıyoruz. Son olarak Fatih Şahin bize müjdeyi verdi. Cumhurbaşkanımızın izni alınarak mecliste cumhur ittifakının da desteğiyle inşallah yapılacak. Tüm partilerinde buna destek vereceğini düşünüyorum.” dedi. Gökpınar Barajının da bitme noktasına geldiğini söyleyen Demir; “En son çıkartılan ödenekle eylül ayında su tutmaya başlayacak. Fatih Şahin vekilimizin burada da çok ciddi bir desteği oldu.” dedi.

CİDDİ KARAYOLU ÇALIŞMASI YAPILDI

Karayolu çalışmaları hakkında bilgi veren Aysel Demir, Polatlı’nın önemli bir konumda olduğu için gerekli bir çalışma olduğunu belirtti. Demir; “Karayolların başlatmış olduğu çok ciddi bir yol çalışması oldu. 57,4 kilometre uzunluğunda Ankara, Polatlı, Sivrihisar devlet yolu 2. kısım yapımı 2020 yılı sonu itibariyle 49,7 kilometre aşınma ve 53,9 kilometre binder seviyesinde tamamlandı. 2021 yılı bitmeden imalatla aşınma seviyesinde tamamlanacak. Daha önce 58 kilometrelik 1. kısım 2019 yılı eylül ayında tamamlanmış ve 113 milyon liralık bir yatırım yapılmıştı. 8,4 kilometrelik Polatlı Şehir geçişi sanat yapıları, köprüler ve üstyapı yapımı da bu yıl içerisinde aşınma seviyesinde tamamlanacak. Polatlı çok önemli bir yerde olduğu için çok gerekli bir çalışma. Çevre yolu ihalesi de yapıldı. Önümüzdeki zamanlarda başlayacak.” dedi.

YENİ OKULLAR VE MİLLET BAHÇESİ

İlçede birçok okulu yenilediklerini ifade eden Demir, millet bahçesi hakkında da bilgi verdi. Aysel Demir; “Eskiyen okullarımız vardı. Yenilenmesi için talepte bulunmuştuk. Hükümetimizin desteğiyle Polatlı Anadolu İmam Hatip Lisesi, Şehit Sedat Akça Ortaokulu, Polatlı İlkokulu, Sakarya ilkokulu, Şehitlik İlkokulu, Yavuz Selim İlkokulu, İlkadım Anaokulu yeniden yapıldı. İnkılap İlkokuluna ise ek bina yapıldı. En çok görüşme yaptığımız konulardan birisi millet bahçesi. Binali Yıldırım döneminde bize verilen bir sözdü. Polatlı Ankara’da yapılacak millet bahçelerinin listesinde yer alıyor. Sadece Çakmak Kışlasının istimlakıyla ilgili bir sıkıntı oldu. Millet bahçesinin bir an önce gelmesini istiyoruz. Millet bahçesinin o bölgeye yapılmasını Şentepe Mahallesine bir farkındalık kazandırılması için istiyoruz. Hem oradaki insanların yaşam kalitesinin artacağını hem de şehrin yükünün merkezden alınacağını düşünüyoruz. Adalet Sarayımız, yeni Belediye Binamız o bölgede. Millet bahçemiz de orda olursa şehir merkezi biraz daha o bölgeye kaymış olacak.” dedi.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ YAPIMINA EN KISA SÜREDE BAŞLANACAK

Şehitlik Mahallesindeki eski hastanenin acil kısmına yapılacak olan ağız ve diş sağlığı merkezinin yapımına kısa sürede başlanacağını aktaran Demir; “Şehitlikte yer alan hastanenin acil kısmına ağız ve diş sağlığı merkezinin yapılması kabul edildi ve ihalesi yapıldı. Polatlı’ya yakışacak, çok komplike bir diş hastanesi olacak. Metropol ilçelere verilmeyen bir hizmet verilecek. 5-6 tane de sağlık hizmeti veren poliklinik açılacak. Çalışmalar en kısa sürede başlayacak.” dedi.

PANDEMİ SÜRECİNDE ESNAFA DESTEK

Pandemi sürecinde kapalı kalan esnafa hükümetin birçok destek verdiğini söyleyen Demir; “Devletimiz İşlerine ara vermek zorunda kalan esnafımıza iki grup olmak üzere hibede bulundu. Bu iki gruptan ilkinde kahvehane, kafe, çay bahçesi, okul ve personel servisleri, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere tek seferlik 5 bin liralık hibe ödemesi yapıldı. İkinci grupta bulunan bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisat, hırdavat, müzisyen, oto yıkamacı, kuru temizlemeci, oyuncak, kozmetik, camcı, çilingir, bakırcı, kalaycı, ayakkabı, konfeksiyon, zücaciye, tuhafiye ve kurs işletmeleri, lokantalar, pastaneler, dondurma, berber, taksici, minibüsçü, otobüsçü, pazarcı vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi gerçekleştirdik. İki ayrı grup halinde  1 milyon 384 bindenı fazla esnafımıza karşılıksız hibe olarak verdik.” dedi.

2021 ALIM FİYATLARI ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

2021 yılı alım fiyatlarının çiftçiyi memnun edici seviyede olduğunu aktaran Demir; “Patates ve soğanı üreticilerimizden alarak ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Çeltiği de Toprak Mahsulleri Ofisi stoklarına dahil ettik. Bu yıl yaşanan kuraklık sebebiyle bazı ürünlerin rekoltelerinde azalma olacağı anlaşılmaktadır. Hububat ve bakliyatta ülkemizin kendi ihtiyacını karşılama konusunda herhangi bir sıkıntısı olmayacaktır. Kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerimizin Ziraat Bankası veya tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarını erteledik. Belirlediğimiz 2021 yılı alım fiyatları olan  Toprak Mahsulleri Ofisi’nin sert ekmekli buğday alım fiyatı 2 bin 250 lira, arpa alım fiyatı 1750 lira, kırmızı mercimekte ton başına 5 bin lira, nohutta ise 4 bin 50 lira ile üreticinin zarar görmesinin önüne geçtik, kaybını telafi ettik. Ton başına hububatta 275 lirayı, bakliyatta ise 910 lirayı bulan prim ve destekler verilerek üreticilerimizin giderlerine katkı sağlamaktayız. Mayıs ayında açıklanan bu  ücretler referans fiyat olarak üreticimizi mutlu etmiştir.” dedi.

BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞMALARI SADECE GÜNÜ KURTARIYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi asfalt çalışmalarının sağlıksız yapıldığını belirten Demir, sadece günü kurtarmak için makyaj yapıldığını söylyedi. Aysel Demir; “Büyükşehir, asfalt serimini herhangi bir çalışma yapmadan direk asfalt atarak gerçekleştiriyor. Bunlar çok uzun ömürlü olmayacak, sağlıklı bir asfalt atılmıyor. Şehir mezarlığına Şentepe tarafından giderken ki yolda yeni yapılmasına rağmen asfalt çökmüş. Biz sanayiye asfalt attığımızda tamamen kazarak sağlam bir yol yaptık. Sanayide şov yaptılar ama sanayinin hali ortada. Yapılan çalışma sadece günü kurtarıyor, makyaj yapılıyor.” dedi.

KAPIMIZ VATANDAŞLARIMIZA DAİMA AÇIK

Vatandaşlarla sürekli iletişim halinde olduklarını ifade eden Aysel Demir, kapılarının gelen herkese açık oldığunu belirtti. Demir; “Kapımız vatandaşlarımıza daima açık. Gecenin ikisinde bile beni çok rahat arayabiliyorlar. Bu anlamda Polatlı İlçe Teşkilatına gelip de ben görüşmedim diyen olmaz. Biz pandemi sürecinde gitmeye çekinirken bile sahadaydık. Vatandaşımız sadece dinlenmek ve dokunulmak istiyor. Bunu elimizden geldiğince yapıyoruz.” dedi.

HERKESE AŞI OLMASINI TAVSİYE EDİYORUM

Polatlı’nın aşı konusunda duyarlı olduğunu söyleyen Demir, vatandaşlara aşı çağrısında bulundu. Demir; “Polatlı halkı aşı anlamında çok duyarlı. Ülke ortalamasının üzerinde bir aşılanma oranı var. Bende aşılarımın hepsini oldum. Herkese aşı olmasını tavsiye ediyorum. Polatlı halkını bu konuda tebrik ediyorum. Herkes aşısını olmalı. Aşı hakkında asılsız çıkan iddialara kulak asılmamasını istiyorum. Hastanede yatan hastaların çoğu aşı olmayan hastalar. Dünya ülkeleri içinde çok başarılı bir çalışma yürüyoruz. Hızlı bir şekilde aşı çalışmaları yapılıyor. Sağlık Bakanlığı pandemi dönemini çok başarılı yürütüyor. Biz kurallara uymadığımız sürece istediğiniz tedbiri alın, aşıyı olun bir yere kadar sonuç verir. Her yer açık, piyasalar canlı. Tekrar bir kapanma olmaması için bizlerin bir takım kurallara uyması gerekiyor. Hepimiz duyarlı olursak en hafif şekilde atlatırız.” dedi.

 

KAYNAK: POLATLI POSTASI