HABERLER & KÖŞE YAZILARI

DEMİR: DÜNYA EKONOMİSİ KÜÇÜLÜRKEN BİZ BÜYÜME İVMESİ YAKALADIK

AK  Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, Türkiye’deki ekonomik, ticari ve sanayi gelişmelerini değerlendirdi. Ankara’nın AK Parti iktidarında bir sanayi şehri haline geldiğini vurgulayan Aysel Demir, Ankara  Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı yapılan 26 yeni fabrikanın faaliyete geçmesiyle bin 6 yüz yetmiş kişiye iş imkanı sağladığını söyledi.

BİN 670 KİŞİYE İŞ İMKANI

Söz konusu fabrikalarının açılış törenin geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildiğini hatırlatan Aysel Demir, “Hükümetimiz tüm dünyada yaşanan olumsuzluklara rağmen  halkımızın refahını artırmak için var gücüyle çalışıyor Geçen hafta Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı  26 fabrikanın tamamı  salgın sürecinde yatırımlarını tamamlayarak faaliyete geçmiş, ülke istihdamına katkı sunmuştur. Bu fabrikalar Dünyada  ticaretin durma noktasına geldiği süreçte ülkesine güvenen, devletinin desteğini arkasında hisseden   Türk insanı yatırımlarına  hız kesmeden devam ettiğinin göstergesidir. Açılışı gerçekleştirilen bu fabrikalar bin 670 kişiye iş vermenin,  yanında öldük bittik siyaseti yapanlara da  en iyi cevaptır. Öldük bittik diyorsunuz da niye pandemiye rağmen  Ankara’da 1 milyar 600 milyon liralık yatırım bedeliyle  hizmete alınan 26 fabrikayı hiç mi görmüyorsunuz. Öldünüz bittinizde bu fabrikalarda iş başı yapan ailesine evine ekmek götüren insanları hiç mi görmüyorsunuz. Altyapı yatırımlarından arıtma tesislerine, elektrik, doğal gaz hatlarına, ibadethanelerden diğer donatılara kadar girişimcilerin her türlü ihtiyacının karşılandığı bu fabrikaların temelini 2005 yılında Cumhurbaşkanımız   attı. Geleceği gören AK Parti Vizyonu 16 yıl önce çorak bir araziyken attığı adımlar sayesinde bugün 11 milyon metrekarelik sahada,  111 alanda üretim yapan örnek bir üretim üssüne dönüştürdü.” dedi.

ÜLKEMİZİN BAŞARI ÇITASI HER GEÇEN GÜN YUKARI TAŞINMAKTADIR

Organize Sanayi Bölgelerindeki istihdam sayısının 2 milyon 116 bin kişiye ulaştığını aktaran Demir, “AK Parti öncesinde  olmayan yenilikçi ekosistemi 19 yıllık sürede geliştirdik. Devletimizin desteğiyle 1597 adet  AR-GE tasarım merkezi açıldı faaliyetlerini yürütüyor. Sayısı 326’ya yükselen Organize sanayi bölgelerimizde istihdam 2 milyon 116 bin kişiye ulaştı.  Türkiye’nin son  19 yılına damga vuran bu yatırım hamlesinden Ankara da hak ettiği  payını aldı ve  OSB sayısını 12’ye ulaştı. Ayrıca kurulan 13 sanayi sitesi de 2500’ün üzerinde emekçiye istihdam sağlıyor. KOSGEB 1 milyar 312 milyon lira destek verdi. Ankara’daki teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısı 10’a ulaştı. Tüm sektörlerde müthiş bir gelişme ivmesi yakalayan  Ankara ülkemizin en önemli üretim üslerinden biri haline gelmektedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki ülkemiz, ekonomide, üretimde, tarımda, ticarette başarı çıtasını her geçen gün yukarı taşımaktadır. Bunun en güzel örneklerinden birisi de  önemli bir gelişme ivmesi yakalayan Ankaramızdır.” dedi.

DÜNYA EKONOMİSİ KÜÇÜLÜRKEN BİZ BÜYÜME İVMESİ YAKALADIK

Türk ekonomisinin günden güne girişim ekonomisine dönüştüğünü belirten Demir, “Ülkemiz  siyaset, demokrasi, diplomasi yanında ekonomide de köklü değişimden geçiyor. Dünya ekonomisinin yüzde 3 küçüldüğü, küresel ticaretin yüzde 10 daraldığı ortamda biz büyüme kaydettik. G20’de ikinci sırada yer aldık. 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7’lik büyüme yakaladık. İkinci çeyreği de büyümeyle kapatacağız. Haziran ayı itibariyle sanayi üretimi çeyreksel bazda yüzde 41, yıllık bazda yüzde 24 artış gösterdi. İhracatta ise yılın ilk yarısını rekorla kapattık. Temmuz’da ihracatımız 16.4 milyar dolara ulaştı. Ocak-Temmuz ihracatı ise yüzde 35 artışla 121.4 milyar dolara yükseldi. 12 aylık ihracatımız ise 201.5 milyar dolara yükselerek Cumhuriyet tarihinin zirvesine çıktı. Böylece ihracatta ilk defa 200 milyar doları aşmış olduk.  Türk ekonomisi talep, üretim ve ihracat açısından dengeli bir çizgide ilerleyen günden güne bir girişim ekonomisine dönüşüyor.” dedi.

İŞSİZLİK DÜŞTÜ

Pozitif gelişmelerin istihdama yansıdığını ifade eden Demir, “Türkiye bir taraftan ayağına vurulan prangaları parçalarken dünyada yeni bir lige yükseliyor. Büyümeden sanayi üretimine, ihracattan güven endeksine kadar tüm göstergelerde yaşanan pozitif gelişmeler istihdama yansımıştır. İşsizlik rekor düşüşle yüzde 10.6’ya geriledi. Türkiye atılım ve şahlanış dönemine girdiğini ispatlamış oldu. Uluslararası basında hemen her gün Türk şirketleriyle ilgili övgü dolu haberlere rastlıyoruz. Yabancı kuruluşların büyüme tahminlerini yukarı yönlü güncellediğini görüyoruz. Turizm sektörümüzdeki canlanma yangın felaketine rağmen devam ediyor. 2021 yılını temel göstergelerin tamamında bir başarı grafiği ile taçlandıracağımızı düşünüyorum.” dedi.

İSTİKRARLI BÜYÜME HEDEFİNDEN TAVİZ VERMİYORUZ

Ülke olarak istikrarlı büyüme hedefinden taviz verilmediğini vurgulayan Aysel Demir, “Küresel ölçekte iddiaları bulunan bir ülke olarak elbette güçlü ve istikrarlı büyüme hedefimizden taviz vermiyoruz. Bunu yaparken alın terini sömürmeyi, tabiatı tahrip etmeyi de hoş göremeyiz. Çevreye zarar veren her teknolojiyi hayatımızı ne kadar kolaylaştırırsa kolaylaştırsın namlusu insana dönmüş silahtan başka bir şey değildir. Tabiatta sahip olduğumuz değerleri bir kez kaybettik mi bir daha yerine koyamayız. Milli teknoloji hamlemizle bu bakımdan zaten önemli başlangıç yapmıştık. Önümüzdeki dönemde yeşil ekonominin gerisinde kalmamak için ilave tedbirleri hayata geçireceğiz. İmalatta güçlü bir dijital ekosistem oluşturmak için KOBİ’lerin dijitalleşmesine 1 milyon liraya kadar destek sağlıyoruz.” dedi.

KAYNAK : POLATLI POSTASI